• Slider 8
 • Slider 9

Rezerwat Zielone Skałki

Rezerwat Zielone Skałki to pasmo skał wapiennych leżące w Pieninach Spiskich nad Jeziorem Czorsztyńskim poniżej głównego grzbietu tej części Pienin. Na obszarze Zielonych Skałek leżą miejscowości Niedzica-Zamek oraz Falsztyn. Pasmo jest długie na 2 km, a najwyższy punkt wznosi się na wysokość 616 m nad poziom morza. Największe ze szczytów pasma posiadają swoje nazwy; Pieronka, Rybiarka, Ślusarska Skała, Walantowa. Zielone Skałki zbudowane są z  krynoidowego wapienia serii czorsztyńskiej. Pomiędzy skałami występują płytkie dolinki i małe łąki. Od strony Zbiornika Czorsztyńskiego Zielone Skały oddzielają strome urwiska wysokie nawet na 100 m. Rybiarka ma pionową ścianę o stumetrowej wysokości, niewidoczne po napełnieniu sztucznego Zbiornika Czorsztyńskiego wodą. Wschodnia część pasma tworzy na Zalewie Czorsztyńskim malowniczy półwysep.

Nazwa Zielone Skałki występuje już austriackich mapach z 1822. Nazwa „Zielona Góra, czyli Tabor” występuje też w gotyckim kościele w Lewoczy na Słowacji. Z Zielonymi Skałkami związane są legendy o skarbach. Szukał ich tutaj podobno proboszcz z Maniowego. Przed zalaniem przez wody Zbiornika Czorsztyńskiego istniała topiel nazywana wówczas „Żyłą od Morskiego”: pisze o niej Bronisław Gustawicz, który w 1880 wszedł na najwyższy szczyt Zielonych Skał.

Zielone Skałki są cenne przyrodniczo, występują tutaj rzadkie gatunki roślin np. pluskwica europejska. Kiedyś istniała tutaj jedyna w Pieninach ostoja żbika. W 1966 ich obszar o powierzchni 24,17 ha został włączony do Pienińskiego Parku Narodowego, a od 1970 otrzymał status obszaru ochrony ścisłej. Jest to jedyna część Pienin Spiskich włączona w obszar parku narodowego i stanowi enklawę parku po drugiej stronie Zbiornika Czorsztyńskiego. Obszar ten nie jest udostępniony turystycznie. Brzegami półwyspu, wzdłuż granicy obszaru chronionego prowadzi gruntowa droga i szlak rowerowy.

 • Ostatnie wpisy na blogu
 • Wyszukiwarka obiektów
  Wyszukiwarka
 • Nasi Partnerzy

   

  fdp.net.pl Podhale24.pl pienart.pieniny.com

   

  gckkroscienko.pl

   

  przewodnicy-tatry.pl

   

   

  uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

  Podhalanka.pl

   

  Pieninyinfo.pl

 • Mapa Czorsztyn
  mapa czorsztyn
 • Pogoda w Czorsztynie