• Slider 8
 • Slider 9

Jezioro Czorsztyn - "Morze Pienin"

Morze PieninJezioro Czorsztyn - Morze Pienin. Sztuczny zbiornik wodny na rzece Dunajec, powstały przez zbudowanie w Niedzicy ziemnej zapory wodnej położonej na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Możliwości retencyjne zbiornika są różnie oceniane. Zlewnia Dunajca w części przed zaporą to ok. 1000 km kwadratowych, natomiast zlewnia poniżej zapory to aż 4360 km kwadratowych, co oznacza, iż ilość wody z opadów spływających do Dunajca powyżej zbiornika jest nieznacząca w porównaniu do ilości opadów spływających do Dunajca poniżej zbiornika. Wpływ zbiornika na falę powodziową w skali dopływów Wisły jest znikomy. Poczynione symulacje komputerowe według danych z ostatniej powodzi w 1997 roku wskazywały, iż miejscowości położone powyżej i bezpośrednio poniżej Przełomu Dunajca w Pieninach zbiornik Czorsztyński bardzo skutecznie chroni przed powodzią, natomiast dla Nowego Sącza i miejscowości położonych niżej jego skuteczność jest znikoma, w 1997 r. wystąpiłby tylko 5 cm wzrost fali powodziowej na wysokości Nowego Sącza przy założeniu braku zapory. Na brzegach jeziora znajdują się dwa zamki: Zamek Czorsztyński oraz Zamek Niedzica.


Historia budowy zapory wodnej w Niedzicy


1964 r.
 - Uchwała Komitetu Rady Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w sprawie gospodarki wodnej w dorzeczu Dunajca.
1968 r. - Zatwierdzenie projektu wstępnego ZZW Czorsztyn-Niedzica i Sromowce Wyżne przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów.
1969 r. - Rozpoczęcie inwestycji.
1970 r. - Podział inwestycji na zadania: I - zagospodarowanie otoczenia zbiornika i budowa dróg. II - obiekty podstawowe. Zatwierdzenie ZTE (Założeń Techniczno-Ekonomicznych) zadania I.
1971 r. - Rozpoczęcie realizacji Zadania I.
1974 r. - Zatwierdzenia ZTE zadania II.

1975 r. - Rozpoczęcie realizacji Zadania II.
1986 r. - Decyzja rządowa o rozszerzeniu zadania ZZW Czorsztyn o budowę oczyszczalni w zlewni Dunajca powyżej przekroju zapory Sromowce Wyżne.
1988 r. - Przełożenie koryta rz. Dunajec przez sztolnie energetyczno-spustowe dla umożliwienia budowy zapory głównej.
1994 r. - Oddanie do użytku zapory, zbiornika i EW (Elektrowni Wodnej) Sromowce Wyżne.
1995 r. - Zakończenie sypania korpusu zapory i rozpoczęcie robót wykończeniowych (droga po koronie, zagospodarowanie skarpy odpowietrznej). Napełnienie zbiornika Czorsztyn-Niedzica do rzędnej 512.00 m n.p.m. zgodnie z decyzją Wydziału Ochrony środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu dla prowadzenia rozruchu elektrowni. Przygotowanie czaszy zbiornika Czorsztyn-Niedzica powyżej rzędnej 512,00 do napełnienia. Dokończenie obwałowań ochronnych dla miejscowości Frydman, Dębno i Kluszkowce wraz z urządzeniami. Zakończenie budowy oczyszczalni ścieków w miejscowościach leżących wokół zbiornika czorsztyńskiego i w Nowym Targu. Rozpoczęcie zabudowy technicznej i biologicznej brzegów zbiornika głównego. Rozpoczęcie realizacji zieleni ochronnej i uzupełniającej. Kontynuacja regulacji dopływów do zbiornika. Zakończenie renowacji Zamku Niedzickiego. Zakończenie rozbiórki obiektów zabytkowych z przygotowaniem do przeniesienia do muzeum-skansenu. Zakończenie badań archeologicznych. Prowadzenie rozruchów obiektów.
1996 r. - Zakończenie budowy zapory niedzickiej. Napełnienie zbiornika Czorsztyn-Niedzica powyżej rzędnej 512,00 m n.p.m. Kontynuacja budowy oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnych w miejscowościach leżących w zlewni zbiornika czorsztyńskiego. Zakończenie zabudowy biologicznej i technicznej brzegów zbiornika głównego. Kontynuacja realizacji zieleni. Kontynuacja robót regulacyjnych na dopływach do zbiorników. Budowa skansenu. Zakończenie prac przy utrwaleniu ruin zamku Czorsztyn. Prowadzenie rozruchów i przygotowanie do eksploatacji obiektów zadania ZZW Czorsztyn.
1997 r. - Zakończenie budowy systemów kanalizacji i oczyszczalni ścieków w miejscowościach leżących w zlewni zbiornika czorsztyńskiego. Zakończenie robót regulacyjnych. Zakończenie wykonania zieleni. Przekazanie obiektów do eksploatacji. Prace wykończeniowe i estetyzacyjne. 

Dla zwiedzających Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica proponuje kilka interesujących tras turystycznych. Najdłuższa i najbardziej specjalistyczna z nich to zwiedzanie elektrowni z przewodnikiem w grupach do 10 lub do 40 osób. Trasa wiedzie wewnętrznym balkonem widokowym, przez ogromną halę maszyn, halę generatorów, aż do galerii kontrolno-pomiarowej znajdującej się 50 m. poniżej lustra Jeziora Czorsztyńskiego.

Koszt zwiedzania to 80-300 zł, w zależności od wielkości grupy oraz rodzaju trasy i trwa od 1 lub 2 godz. Zwiedzanie indywidualne codziennie o godz. 12.00 - zbiórka przy kasie na dolnym parkingu Elektrowni. Szczegółowe informacje oraz rezerwacje pod nr tel. 18 33 47 715 lub 519 337 106.

Rejsy statkiem "Harnaś" po jeziorze Czorsztyńskim, czas rejsu od 40 do 50 minut. Ceny: dorośli 17 zł, ulgowe (wiek od 4 do 15 lat) 14 zł, rejs nocny po jeziorze (od 1 do 1,5 godz.) 600 zł / grupę 40 osobową.
Statek Biała Dama już nie pływa, natomiast między zamki Czorsztyn i Niedzica pływają dwa statki: Halny i Dunajec, które zabierają po 100 osób każdy. Cennik w jedną stronę :Dorośli 7 zł, ulgowy 6 zł. W dwie strony :dorośli 14 zł, ulgowy 12 zł.

 

Rejsy obsługuje: "Żegluga i Turystyka" Anna i Lucyna Wolska s.c., 34 - 440 Czorsztyn, Mizerna 96, tel. +48 18 275 01 21, 18 275 01 25, kom. 608 628 732

 

 

Przejazdy gondolą Czorsztynianka po Jeziorze Czorsztyńskim, Rejsy gondolami odbywają się pomiędzy przystaniami na dwóch trasach1. trasa łącząca ruiny zamków w Czorsztynie i Niedzicy– kurs stały, odbywa się co 15 minut z Czorsztyna lub Niedzicy– to idealna okazja swobodnego zwiedzenia okolicy na obydwu brzegach Jeziora Czorsztyńskiego2. trasa dookoła Jeziora Czorsztyńskiego– rejs rusza z minimum 8 osobami na pokładzie gondoli, czas rejsu to około 40 minut– daje możliwość zapoznania się z malowniczymi zatoczkami i plażami jeziora
Gondole „Czorsztynianki” kursują codziennie, od 1 maja do 30 września, w godzinach 9.00 – 18.00 w sezonie oraz 9.00 – 16.00 poza sezonem. Na gondolach można przewozić rowery, zwierzęta są mile widziane.Przystań Jędruś w Czorsztynie oferuje wiele możliwości spędzenia czasu nad urokliwym Jeziorem Czorsztyńskim. Oprócz rejsów gondolami „Czorsztyniankami”, istnieje możliwość wypożyczenia kajaków i rowerków wodnych oraz łódek dla wędkarzy.Dla najmłodszych plac zabaw z jedynym w regionie wielkim statkiem pirackim – dmuchaną zjeżdżalnią. Drugi basen, przeznaczony dla dzieci do lat 12 również posiada zjeżdżalnię. Dodatkowe atrakcje to kule powietrzne i trampolina. Dla pasażerów gondoli wejście na plac zabaw jest gwarantowane w cenie biletu.W Przystani znajduje się także mała gastronomia, gdzie można zakupić zimne i ciepłe napoje, przekąski, lody, słodycze. Do dyspozycji gości oddajemy ogródek z ławkami, parasolami chroniącymi przed słońcem i deszczem, wygodne leżaki oraz hamaki w zacienionym zagajniku.
Cennik:
REJS MIĘDZY ZAMKAMI (W JEDNĄ STRONĘ) dorośli: 7 zł, dzieci: 6 zł (do lat 10)
REJS WIDOKOWO-SPACEROWY dookoła jezioradorośli: 17 zł, dzieci: 14 zł (do lat 10)

więcej na: www.zalewczorsztynski.com 

 

 • rafting

 • Ostatnie wpisy na blogu
 • Wyszukiwarka obiektów
  Wyszukiwarka
 • Nasi Partnerzy

   

  fdp.net.pl Podhale24.pl pienart.pieniny.com

   

  gckkroscienko.pl

   

  przewodnicy-tatry.pl

   

   

  uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

  Podhalanka.pl

   

  Pieninyinfo.pl

 • Mapa Czorsztyn
  mapa czorsztyn
 • Pogoda w Czorsztynie