• Slider 8
  • Slider 9

Uzdrowisko Szczawnica

Szczawnica leży u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w malowniczej dolinie Dunajca. Ze wszystkich stron wznoszą się górskie zbocza, pokryte iglastymi i modrzewiowymi lasami. Szczawnica to doskonały punkt wypadowy do pieszych wędrówek po Pieninach. 

W skład gminy wchodzą sołectwa: Szczawnica, Jaworki, Szlachtowa. Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi z 1413 roku i dotyczy zapisania przez króla Władysława Jagiełłę 400 florenów Abrahamowi z Goszyc przy okazji, którego to zapisu wymieniono dwie Szczawnice : Wyżnią i Niżnią. Do końca XVIII wieku Szczawnica była częścią Starostwa Czorsztyńskiego. Jako zdrojowisko znana jest od ponad 200 lat.Szczawnica to baza turystyczna przyjmująca w sezonie letnim kilkaset tysięcy osób. Górami pokrytymi lasami o bogatej florze i faunie przyciąga amatorów wędrówek z plecakiem. Liczne szlaki turystyczne prowadzą do rezerwatów przyrody: Wąwóz Homole, Biała Woda, Wysokie Skałki oraz najwyższych szczytów Pienin i Gorców. Trasy dostosowane są do możliwości przeciętnego użytkownika. Noclegi oferują liczne pensjonaty, domy wczasowe oraz kwatery prywatne. W samym centrum Szczawnicy można skorzystać z kolejki krzesełkowej Palenica. Na szczycie raduje oko panorama Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok, na sąsiedniej Szafranówce - 700-metrowa rynna grawitacyjna, atrakcja dla dorosłych i dzieci. Coraz większą popularnością cieszy się ostatnimi czasy turystyka rowerowa. Jej rozwojowi służą przygotowane trasy rowerowe o różnym stopniu trudności i liczne wypożyczalnie rowerów górskich. Dla zwolenników jazdy wierzchem wytyczone zostały specjalne szlaki. Istnieje także możliwość przejażdżki konnej na godziny. Często odwiedzane jest pieszo - rowerowe przejście graniczne w Pieninach, umożliwiające zwiedzenie słowackich Pienin, pobliskiej Leśnicy czy wycieczkę do Czerwonego Klasztoru brzegiem Dunajca. Z zainteresowaniem turystów spotkały się także nowo otwarte przejścia piesze w Jaworkach i Szlachtowej. Pobyt w Szczawnicy to doskonała okazja do poznania przyrody Pienińskiego Parku Narodowego, zwiedzenia zamków w Czorsztynie i Niedzicy, a także możliwość kąpieli i uprawiania sportów wodnych w pobliskim Jeziorze Czorsztyńskim.

 

Uzdrowisko SzczawnicaJedną z największych atrakcji turystyczno - krajobrazowych Szczawnicy jest przełom Dunajca. Przełom pieniński, głęboko wciśnięty miedzy wapienne skały wąwozu Dunajca, na odcinku między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Największa osobliwość turystyczno-krajoznawcza Pienin, fenomen krajobrazowy i przyrodniczy na skalę europejską, liczne pętle i gwałtowne zakręty pośród skał, których wysokość sięga miejscami pięciuset metrów. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją jest spływ przełomem na górskich tratwach, słynący już na początku XIX wieku. Długość spływu wynosi około 20 km, a czas jego trwania, w zależności od stanu wody, waha się od 2 do 2,5 godziny i kończy się w Szczawnicy na przystani flisackiej. Może być także przedłużony do Krościenka. Spływ organizuje Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich w okresie od 1 maja do 15 lub 30 paŹdziernika (zależnie od pogody) w godzinach od godz. 9:00 do 17:00 (w sierpniu do 16:00, we wrześniu do 15:00, a w paŹdzierniku do 14). Początek spływu w Sromowcach (dojazd autobusem PKS). Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje również wycieczki łodzią w górę Dunajca do Hukowej Skały. Przystań znajduje się przy drodze na przejście graniczne. Na wycieczki flisacy zapraszają od 15 kwietnia do 31 paŹdziernika w godzinach od 9 do 19 (we wrześniu do 18, w paŹdzierniku do 17). Z przystani można przeprawić się przez Dunajec i przejść niebieskim szlakiem na Sokolicę i Trzy Korony. Szczawnica jest także atrakcyjna zimą. Bardziej zaawansowanych amatorów narciarstwa ucieszy sztucznie zaśnieżona trasa na stoku Palenicy, posiadająca homologację FIS, a zwolennikom snowboardu - rynna Halfpipe. Tu także odbywają się zawody narciarskie i snowboardowe w zjeŹdzie i slalomie. Do dyspozycji lubiących sporty na śniegu są także dobrze utrzymane i przygotowane trasy na Szafranówce oraz wyciągi orczykowe i zaczepowe w Jaworkach i na Durbaszce. Uzdrowisko posiada 12 Źródeł wód mineralnych. Wody te to szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy. Szczególnie wskazane przy schorzeniach dróg oddechowych, nieżytach żołądka, zaparciach, skazie moczowej, miażdżycy tetnic, z wysokim poziomem cholesterolu, osteoporozie. Wody szczawnickie najlepiej spożywać "u Źródeł" w naszych pijalniach. Można je również zakupić w specjalnych opakowaniach w dobrych sklepach. 

  • Ostatnie wpisy na blogu
  • Wyszukiwarka obiektów
    Wyszukiwarka
  • Nasi Partnerzy

     

    fdp.net.pl Podhale24.pl pienart.pieniny.com

     

    gckkroscienko.pl

     

    przewodnicy-tatry.pl

     

     

    uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

    Podhalanka.pl

     

    Pieninyinfo.pl

  • Mapa Czorsztyn
    mapa czorsztyn
  • Pogoda w Czorsztynie